7 pułapek rekruterów

SOCIAL MEDIA

Rozmowa kwalifikacyjna to psychologiczny tor przeszkód, w którym rekruter chce zobaczyć na czym upadniesz, czy się podniesiesz i co zrobisz dalej. Zadaje w tym celu podchwytliwe pytania, które jak sidła czekają na Twój błąd. Poznaj 7 z nich i rozbrój rekrutera, zanim on rozbroi Ciebie!

Pytania, na które można trafić w tym pojedynku o pracę zależą od rekrutera, branży, stanowiska i innych czynników. Jest jednak pula pytań, które zdarzają niezależnie od powyższych, a stanowią 7 groźnych pułapek.

ZAŁOŻENIE:

Pamiętaj, by w każdym wypadku mówić PRAWDĘ. Jeśli zachowanie prawdomówności uniemożliwia wykorzystanie techniki – pomiń ją.

1. Co Ci się podobało/nie podobało w ostatniej pracy?

Rekruterzy czasami rozpoczynają rozmowy wstępem na temat firmy. Słuchaj uważnie. Informacje, które podają mogą być pomocne w późniejszej odpowiedzi na to pytanie – każdą z nich możesz wykorzystać na swoja korzyść.

Odpowiadając, mów wyłącznie o pozytywach. Krytykowanie poprzedniego pracodawcy zapala lampkę ostrzegawczą, że możesz być problematycznym pracownikiem. Nikt świadomie nie zrobi sobie pod górkę zatrudnieniem narzekacza.

Odpowiedzi powinny być krótkie i pozytywne. Możesz pozwolić sobie tylko na jeden negatyw na temat poprzedniego pracodawcy pod warunkiem, że nowy chwali się poważną zaleta, której poprzedniemu brakowało – np. możliwością większego wkładu z racji mniejszego zespołu.

Przykład:

Wszystko lubiłem w tamtej pracy. Powód, dla którego chce odejść to znalezienie stanowiska, gdzie będę mieć większy wkład. Pracuję dla dużej firmy, która zachęca do wyspecjalizowania się. Mniejsze środowisko jakie macie tutaj pozwoli mi na wkład w dużo więcej obszarów niż tam.

W ten sposób wykorzystasz to, czym się chwalili. Oczywiście, jeśli odpowiadasz dla dużej firmy, to należy odwrócić sytuację – np. „Pracuję dla malej firmy i nie mam warunków, żeby się wyspecjalizować”.

Pamiętaj, żeby mówić PRAWDĘ.

2. Jakie są Twoje dalsze plany zawodowe?

To zakamuflowana wersja pytania „gdzie chcesz być za 5 lat”. Błąd, który popełnia wielu początkujących to odpowiadanie „na stanowiskach kierowniczych”, bo myślą, że pokaże to ich ambicję. Stało się to oklepana odpowiedzią, jednakże natychmiast generuje łańcuch pytań dodatkowych, na które aplikanci nie potrafią już odpowiedzieć – Co rozumiesz przez stanowiska kierownicze?, Jakie są tam wyzwania? czy Kierownikiem w jakim dziale?.

Najbezpieczniejsza odpowiedź identyfikuje Cię z zawodem, w którym zamierzasz pracować i pokazuje, że stąpasz twardo po ziemi. Odpowiadając tak, skutecznie odcedzisz się od konkurencji, bo nie nabierzesz się na haczyk.

3. Czy możemy sprawdzić Twoje referencje?

To pytanie zadawane jest najczęściej jako pytanie stresujące, żeby zbić z tropu zbyt pewnych siebie aplikantów. Sporadycznie jest też zadawane przy rozmowach o normalnym przebiegu. Choć to dziwne, niewiele firm kiedykolwiek sprawdza referencje. Z drugiej strony, im wyżej się pniesz, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś w końcu o nie poprosi.

Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź, jeśli chcesz liczyć na pracę: „tak”.

4. Jak oceniasz swój dotychczasowy rozwój?

To pytanie jest wymierzone nie tylko, by ocenić Twój postęp. Ono sprawdza przede wszystkim Twoją samoocenę i pewność siebie.

Odpowiadaj pozytywnie, ale uważaj, by nie zrobić wrażenia, że najlepsze już za Tobą. Spraw, by rekruter uwierzył, że widzisz codzienność jako okazję do uczenia się i wkładu w firmę. Niech zobaczy, że widzisz środowisko firmy jako sprzyjające do Twoich działań.

5. Jak długo planujesz zostać w firmie?

Rekruter może myśleć już o daniu Ci pracy. Zachęć go do tego. Mając takie podchwytliwe pytanie, zakończ odpowiedź swoim pytaniem, które przekaże inicjatywę z powrotem w jego ręce. Twoja odpowiedź mogłaby brzmieć:

Chciałbym zostać w tej firmie jak najdłużej. O ile rosnę zawodowo, nie ma powodu bym się przeniósł. Jak długo, myślisz, mógłbym tu być zadowolony?

6. Do jakiego liceum chodziłeś i dlaczego je wybrałeś?

Samo liceum nie jest tak ważne jak powody, dla którego je wybrałeś. To pytanie stara się zbadać Twój proces decyzyjny. Podkreśl, że był to Twój wybór i nie poszedłeś tam np. na życzenie rodziców. Skup się na konkretnych powodach np. to, że ta szkoła przygotowuje ludzi do bycia odpowiedzialnymi studentami.

Jeśli rekruter ma dalsze pytania na temat roli Twoich rodziców w wyborze, bądź ostrożny – bada Twoją dojrzałość. Najlepiej wtedy odpowiadać, że wybór był Twój, chociaż byłeś otwarty na opinię rodziców po tym jak wybrałeś.

7. Czy możesz pracować w stresie?

Możesz czuć pokusę odpowiedzieć na to pytanie tak/nie, ale nie rób tego. Nic ono nie odkryje i stracisz okazję na pokazanie umiejętności i zalet. Właściwie to pytanie, choć popularne, pochodzi z ust niedoświadczonego rekrutera, bo jest zamknięte i nie daje Ci szans na rozwiniecie wypowiedzi. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz je na rozmowie, dodaj do niego w myślach „proszę, daj mi krótką, ale wyczerpującą odpowiedź”. Zrób to, a udzielisz oczekiwanej informacji i jednocześnie skorzystasz z okazji do zaprezentowania się.

Jakie pytanie najbardziej zaskoczyło Cię w rozmowie kwalifikacyjnej?

Post czytano: 591 razy, a dzisiaj 1. By zwiększyć tę liczbę, udostępnij go proszę.
SOCIAL MEDIA

2 komentarze

  1. Wojciech pisze:

    Szczerze mówiąc najbardziej zaskoczyło mnie pytanie o to jakie wartości są dla mnie ważne. Odpowiedziałem bez problemu i chwili wahania. Jestem osobą refleksyjną i często myślę o tym wewnętrznym głosem, stąd taka zdecydowana reakcja.
    Zaskakujące było to, że rekruter zadał tak odważne pytanie, a przecież nawet się nie znaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =