Recenzja 01: 7 nawyków skutecznego działania

Stephen Covey

7 nawyków skutecznego działania

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Cover01

Ogólna charakterystyka

Książkę napisał jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów zajmujących się rozwojem osobistym, nieżyjący od kilku lat Stephen Covey. Po latach pracy akademickiej, gdzie wykładał (głównie na temat zarządzania i przywództwa), założył swoją organizację.

Tytuł książki w oryginale brzmi The 7 Habbits of Highly Effective People, czyli „7 Nawyków Wysoko Skutecznych Ludzi”, co jednocześnie sugeruje zaproszenie do dołączenia do tej grupy. Główną oś stanowi opis teorii Coveya dotyczący nawyków, które nas kształtują oraz ich znaczenia dla nas.

 

Język i struktura

Książka podzielona jest na 4 części:

  1. Paradygmaty i zasady
  2. Prywatne zwycięstwo
  3. Zwycięstwo publiczne
  4. Odnowa

Pierwsza część przygotowuje czytelnika i systematyzuje pewne pojęcia, które będą w dalszych częściach. Pozostałe 3 części związane są już z tytułowymi nawykami. Covey pokazuje 3 stopnie niezależności człowieka:

zależność < niezależność < współzależność

Dobrze funkcjonujący człowiek dąży do niezależności – i współcześnie zatrzymało się na tym wiele osób. Covey pokazuje natomiast, że jest jeszcze wyższy poziom: współzależność, czyli umiejętność życia z innymi. Droga do niej prowadzi przez niezależność, czyli owe „Prywatne zwycięstwo”, opisujące 3 pierwsze nawyki. W obrębie „Zwycięstwa publicznego” omówione są kolejne 3 nawyki, potrzebne do budowy współzależności. Czwarta część, którą stanowi siódmy nawyk, opisuje odnowę, czyli popularne „ostrzenie piły”.

7 nawyków skutecznego działania napisane jest językiem zrozumiałym, choć trzeba mu oddać to, że nie jest lekkostrawny. O ile w książce nie brakuje opowiadań, to znaczną część treści stanowi teoria. Autor przedstawia rozważania w formie dialogu z czytelnikiem, co ułatwia nadążanie za kolejnymi ideami oraz zaprasza do myślenia. Jest to dzieło, nad którym konieczna będzie refleksja, choć na szczęście, wnioski i obserwacje powstałe na skutek lektury w pełni wynagradzają poświęcony czas i uwagę.

 

Efekt WOW!

Książka wywołała u mnie i u niejednej osoby efekt WOW, czemu nietrudno się dziwić pozycji nazywanej „Biblią współczesnego człowieka”. Niesamowita jest ponadczasowa uniwersalność dzieła – niezależnie od tego kim jesteś, co robisz i w jakich czasach żyjesz, dużo nauczysz się dowiesz i poznasz na swój temat. Jest pewne, że książkę trzeba i warto przeczytać kilkakrotnie. Mnogość materiału oraz możliwe zmiany, które zachodzą w czytelniku pod przeczytaniu są zbyt duże, by mogły zadziać się w czasie jednego szybkiego przeczytania.

Jedną z ważnych idei jakie przedstawia autor jest koncept czasu między bodźcem a reakcją. Bodźcem może być dowolna spotykająca nas rzecz: czyjeś zachowanie, sytuacja w pracy, usłyszana informacja itp. Analizując, podaje słowo responsibility (ang. odpowiedzialność), czyli response-ability (ang. zdolność do wyboru odpowiedzi). Covey tłumaczy, że pomiędzy tym, co nas spotyka, a naszą reakcją jest czas na naszą decyzję.

bodziecreakcja

 

Pisze:

[idea]„Ludzie  reaktywni  ulegają  również  wpływom  środowiska  społecznego,  wpływom „społecznej pogody”. Kiedy inni traktują ich dobrze, czują się dobrze, ale kiedy nie są traktowani najlepiej, przyjmują pozycję obronną. (…)

Ludzie proaktywni mają własną pogodę. Nie ma dla nich znaczenia, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Motorem ich działania są wartości; jeśli ich wartością jest dobra jakość pracy, to jest nią zawsze, bez względu na to, czy pogoda sprzyja czy też nie.”[/idea]

Prowadzi to do konkluzji, że nie wybieramy tego, co nam się przytrafia w życiu, ale to, co z tym zrobimy – już tak.

Inny ważny koncept to IV generacja zarządzania czasem, o którym przeczytasz w tym wpisie.

 

Wartość dla Ciebie

„7 nawyków skutecznego działania” pokaże Ci schematy, w których być może funkcjonujesz oraz drogę do wyjścia. Intelektualna przygoda z kolejnymi nawykami, podczas której autor wytłumaczy Ci powody oraz zalety, dla których będziesz chciał je wypracować. Nie ma tutaj nawet cienia motywacyjnego bełkotu, ani mówienia „jesteś biedny, bo tak wybrałeś”. Tytuł mówi prawdę – to faktycznie są nawyki efektywnych osób. Wielką zaletą jest też to, że książka to kompletne kompendium – z jednej strony ponadczasowe, z drugiej kompleksowe: dotyka wszystkich sfer życia. Przeczytanie „7 nawyków…” może mocno zmienić Twoje życie.

 

Chcesz kupić?

Książkę warto kupić i potem intensywnie pożyczać, żeby treści w niej zawarte dotarły do jak najszerszego grona odbiorców. Można ją zamówić np. w księgarni internetowej Tolle.pl.