Sen – więcej niż myślisz!

funkcje_snu_regeneracja_nawyki
Sen i jego funkcje
SOCIAL MEDIA

Poświęcamy na niego średnio aż 32 lata życia. Może wydawać się, że podczas snu nic się nie dzieje. Tracimy olbrzymią ilość czasu. A do czego jest on Ci potrzebny – do regeneracji? Nie tylko!

Dzisiaj na tapecie funkcje snu, jego wady i zalety, które prawdopodobnie chcesz znać. Przeczytasz też jakie realne i namacalne czynności możesz wykonać, żeby podnieść jego jakość.

ODBUDOWA

Różne są teorie na temat funkcji snu. Popularna teoria odbudowy, mówi w skrócie, że podczas snu odbudowujemy to, co zużyliśmy w ciągu dnia. Wiele genów włączanych jest w mózgu tylko gdy śpimy. Niektóre jego obszary stają się aktywniejsze we śnie niż na jawie. Bardzo ważny hormon wzrostu, somatotropina, wydzielany jest głównie w nocy. Nie odpowiada on wyłącznie za wzrost w centymetrach, ale po prostu za całe procesy odbudowy komórek, np. mięśni – jakże ważne dla osób trenujących.

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE SNU

Większe znaczenie ma jednak teoria, która skupia się na funkcjach snu dotyczących przetwarzania informacji i konsolidacji wspomnień. Wszystko czego się uczysz:

  • nawyki,
  • przyswajanie wiedzy i nauka języków,
  • czynności manualne (żonglowanie, mycie zębów, prowadzenie samochodu),
  • figury taneczne/sportowe/inne ruchowe zajęcia,

wymagają wyrobienia w mózgu nowych połączeń, czyli de facto zmiany jego struktury. Zachodzi to głównie podczas snu. W związku z tym, jeśli czegoś się uczysz, a fundujesz sobie niedobory snu, to Twoja zdolność do opanowania nowości zostaje w całości lub częściowo zniszczona.

NIEDOBÓR?

Jak sprawdzić czy cierpisz na niedobór? Dla przypomnienia z poprzedniego wpisu – dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu. Nie jest jednak prawdą, że z wiekiem ta ilość maleje – po prostu sen potrafi być wtedy zaburzony i/lub odbywa się na raty. Prawdą jest natomiast, że potrzeby nastolatków są wyższe – mogą i powinni oni spać ok. 9 i więcej godzin. Sprawdź czy masz niedobór snu:

  • koniecznie potrzebujesz budzika, żeby wstać?
  • dużo czasu zajmuje Ci zebranie się z łóżka?
  • potrzebujesz kawy lub innych rozbudzaczy?
  • jesteś rozdrażniony/rozdrażniona lub zmęczony/zmęczona?
  • znajomi mówią Ci, że wyglądasz na zmęczonego/zmęczoną?

Skutki niedoborów snu są fatalne i co gorsza – niebezpośrednie. Braki snu pośrednio wpływają na inne obszary Twojego życia. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • pogorszoną pamięć („Oj, zapomniałam/zapomniałem!”)
  • kiepską kreatywność,
  • podwyższoną impulsywność,
  • niewłaściwą ocenę,
  • jeśli jesteś śpiący/śpiąca, mózg pragnie rzeczy, które go obudzą: kofeina, stres, nikotyna, narkotyki,
  • tycie – utrata snu zwiększa wydzielanie greliny (hormonu głodu)
  • podwyższony stres (który w dłuższych okresach prowadzi do osłabienia odporności)

SPOSOBY NA LEPSZY SEN

  1. Zapewnij sobie ciemność w pokoju. Nasz mózg reaguje na światło: w ciemności wydzielana jest melatonina, czyli hormon snu, natomiast w świetlekortyzol, czyli hormon pobudzenia. Jeśli przed spaniem siedzisz przed monitorem (emitującym silne światło niebieskie), a potem myjesz zęby w mocno oświetlonej łazience, to nie dziw się, że nie możesz zasnąć. Rano – odwrotnie, spróbuj „nafaszerować się” światłem, żeby szybko wejść na wyższe obroty.
  2. Wyłącz telefon, tablet, komputer i inne pobudzacze, by wygasić napływ informacji do głowy. Może nie czujesz – mózg musi cały czas przetwarzać to, co do niego wrzucasz.
  3. Spróbuj programów, które regulują światło generowane przez Twój monitor i dopasowują je do aktualnej pory dnia. Jest na przykład darmowy f.lux (do pobrania: https://justgetflux.com/). Dopasowuje kolory tak, że komputer mniej rozbudza Cię na noc, a dodatkowo w ciągu dnia podobno lepiej wpływa na oczy.
  4. Zadbaj o to, żeby nie było zbyt ciepło.

Sen pozwala Ci zyskać:

  • zdolność do wymyślania nowych rozwiązań – oszacowano, że kreatywność rośnie trzykrotnie (jeśli masz jakiś problem do rozgryzienia, to warto zapoznać się ze szczegółami przed spaniem, a do rozwiązania zasiąść kolejnego dnia – pójdzie szybciej i łatwiej)
  • uwaga i koncentracja – niełatwo je zmierzyć, a trudno nie poczuć,
  • zdolności interpersonalne i komunikacyjne,
  • zdrowie!

W dzień tworzymy problemy, w nocy rozwiązania.

Na koniec można zacytować Tadeusza Kotarbińskiego:

Sen – jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć.

Post czytano: 246 razy, a dzisiaj 1. By zwiększyć tę liczbę, udostępnij go proszę.
SOCIAL MEDIA

2 komentarze

  1. LapisLazuli pisze:

    Skąd informacja o tym, że człowiek powinien przesypiać 8 godzin?
    Chyba nie ma wiarygodnych badań, które by to potwierdzały. Za to najdłuższą średnią życia mają osoby śpiące ok. 6 godzin dziennie.

    • Anaruk pisze:

      Hej LapisLazuli! Ślicznie rysujesz! Dzięki za inauguracyjny komentarz na moim blogu. :)

      Odpowiadając: Powołuję się na neurologa prof. Russella Fostera, który mówił o tym m.in. w swojej mowie na TEDx.
      Moim zdaniem, również jako badacza, zbadanie wpływu samego snu na długość życia to czysta statystyka. Bo jak wyizolować badany czynnik i jego wpływ na długość życia?
      A odpowiedź typu common sense jest taka, że każdy powinien spać tyle, żeby nie czuć żadnego z objawów niedoborów.

      Mam nadzieję, że o to Ci chodziło. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dwanaście =