5 sposobów na lepsze wykorzystanie czasu

SOCIAL MEDIA

Jak wykorzystujesz czas w komunikacji miejskiej, na nudnym wykładzie czy w poczekalni u lekarza? Czy nie ucieka Ci przez palce? Poznaj 5 rzeczy, na które nigdy „nie masz czasu”, a które możesz robić inaczej.

Czas robi swoje. A Ty, człowieku?

Systematyczność jest sztuką małych kroków: można na coś poświęcić godzinę tygodniowo, ale to nie znaczy, że musi być ona ciurkiem. Są rzeczy, które można zrobić, żeby cyklicznie się rozwijać bez dużego wysiłku. Co na przykład?

1. PRZEWIJANIE FACEBOOKA

Scrollujesz Fejsa? Polub strony ludzi, którzy robią coś szczególnego w ważnej dla Ciebie dziedzinie. Jedno polubienie, a wiele lat doświadczenia innego człowieka, który dzieli się swoją wiedzą i osiągnięciami będziesz mieć codziennie na wallu. Nie musisz pamiętać o czytaniu rozwojowych tekstów: posty z wiedzą będą same na Ciebie czekały.

Dodatkowo, jeśli lubisz już wiele stron i fanpage’y, może warto zrobić porządek i przestać obserwować te, które nie prowadzą Cię do celu?

2. ODKRYCIE TALENTÓW, ZAINTERESOWAŃ I PREDYSPOZYCJI

Najlepsze do tego są profesjonalne testy psychometryczne. Nie chodzi o quizy z gazet, mówiące do której gwiazdy jesteś podobna lub gdzie spotkasz swojego jedynego. Chodzi o poważne kwestionariusze, na których wypełnienie trzeba poświęcić czas, a w zamian określą np. Twoje predyspozycje zawodowe lub ukryte najmocniejsze strony. Są to narzędzia, które ceni wielu pracodawców, dlatego warto z nich skorzystać, przynajmniej jednorazowo. 30-40 minut wystarczy, by wypełnić jeden kwestionariusz.

Przykładowe narzędzie psychometryczne – zobacz filmik Arka na temat wyboru idealnej ścieżki kariery.

3. ŚLEDZENIE PRODUKTYWNOŚCI – RESCUE TIME

Istnieje darmowy program, pokazujący ile godzin spędzasz produktywnie na komputerze i w internecie, a ile z nich tracisz na bzdury, wysyłając Ci codzienne, cotygodniowe bądź comiesięczne raporty. Monitorując, możesz zobaczyć jaką część dnia zabiera Ci siedzenie przy monitorze i co wtedy NAPRAWDĘ robisz. Warto rzucić okiem na to, jak Twoją produktywność widzi komputer. Dostępny bezpłatnie tutaj.

4. ROBIENIE KURSÓW

Nie dla wszystkich może to brzmieć zachęcająco. Jeśli też tak masz, to widocznie nie miałeś do czynienia z fajnym kursem. Możliwe, że przychodzą Ci na myśl lekcje ze szkoły lub szkolenia w pracy, gdzie było to w formie nudnego wykładu, podczas którego wyczekiwałeś tylko końca. A w dowolnej interesującej Cię dziedzinie znajdziesz świetne kursy, prowadzone przez fantastycznych trenerów, w których warto wziąć udział. Być może w przyszłości otworzy Ci to drzwi do miejsc, które wcześniej były niedostępne.

W moim przypadku, gdyby nie szkolenia z przemawiania, psychologiczne czy inwestowania, nie mogłabym zadać kilku trafnych pytań takim osobom jak Michał Szafrański czy Mateusz Grzesiak, a to nie pozwoliłoby, abym została później dostrzeżona przez innych. Ponadto, zdobycie wiedzy o sprzedaży, rodzajach osobowości i komunikacji ułatwiło mi sprzedanie wielu rzeczy w internecie, na czym zarobiłam dodatkowe kilkaset złotych.

5. WYSZUKIWANIE CIEKAWYCH SPOTKAŃ

Warsztaty i zajęcia z ludźmi na żywo, poza wiedzą czy umiejętnościami, dają nam nowe kontakty z osobami, z którymi możemy się zaprzyjaźnić lub od których możemy się dużo nauczyć. W Trójmieście przykładem takich spotkań jest klub mówców Toastmasters International, Akademia Rozwoju Osobistego Columbus czy warsztaty teatralne w Teatrze Wybrzeże. Są szanse, że jeśli mieszkasz w innym mieście, to znajdziesz podobne inicjatywy.

Na Facebooku funkcjonują różne grupy, które w wolnym czasie można śledzić by wyławiać takie wydarzenia-perełki. Samych największych grup z bezpłatnymi wydarzeniami jest kilkanaście. Przejrzenie wymaga czasu, a łatwo zrobić to w mniejszych blokach.

Nikt nie „MA” czasu. To znaczy, że on i tak płynie, a to od nas zależy jego wykorzystanie. Jeśli w różne krótkie wolne chwile wciśniemy zajęcia, które nas rozwijają, to w dłuższym horyzoncie zyskamy niewspółmiernie, bo inwestycje w siebie zawsze się opłacają i zwracają dopóki żyjemy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o wykorzystaniu czasu, to zobacz Kompendium Produktywności.

A Ty jakie masz sposoby?

Post czytano: 386 razy, a dzisiaj 1. By zwiększyć tę liczbę, udostępnij go proszę.
SOCIAL MEDIA

1 Response

  1. slawulko pisze:

    Bardzo cenne spostrzeżenia :-) Chodzi o to aby czas gonił nas, a nie my czas :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − dziesięć =